Sesja zdjęciowa – jak się ubrać?

Termin ustalony, miejsce wybrane i nagle nachodzi nas pytanie: a jak właściwie ubrać się na sesję zdjęciową?
Odpowiem jak na psychologa przystało – „to zależy” – od różnych czynników, m.in rodzaju sesji, terminu i oczekiwań.
To nie będzie poradnik dla osób, które zajmują się modelingiem, a raczej pewne wskazówki dla osób, które chcą zapisać jakieś wspomnienia w formie zdjęć. Postaram się zatem w kilku punktach udzielić podpowiedzi co do ubioru na sesję zdjęciową. Oczywiście możecie się z nimi nie zgadzać i do nich nie stosować – Wasza sesja = Wasza wizja 😉

1. Komfort i wygoda
Oczywistym jest, że jeśli wybierzemy ubranie, w którym nie czujemy się komfortowo, to będzie to widać na zdjęciach. Jeśli sesja zdjęciowa zaplanowana jest w plenerze, to radzę unikać butów na obcasach i zbyt eleganckich strojów, których nie nosimy na co dzień. To samo tyczy się dzieci podczas sesji dziecięcych czy rodzinnych – nie chcemy sztucznych zdjęć, tylko naturalne piękno 😉 Starajmy się unikać także zbyt obcisłych ubrań, bo one niestety wywołują efekt odwrotny od pożądanego, co nie wygląda za dobrze.

2. Nowe czy stare?
Według mnie na sesję zdjęciową lepiej wybrać strój, który już znamy, w którym czujemy się dobrze i pewnie niż coś, co dopiero zakupiliśmy. Nowe ubrania, choć ładne, mogą się okazać źle dopasowane, przez co nie będziemy czuć się komfortowo (bo coś jest jednak za szerokie, źle leży albo dziecku nie podoba się nowa bluzka). Przez to natomiast zamiast skupiać się na zdjęciach, będziemy myśleli, czy na pewno dobrze wyglądamy w danym stroju, a tego chyba lepiej unikać 😉

3. Kolory
Jeśli w sesji bierze udział więcej niż jedna osoba (np. podczas sesji rodzinnej lub narzeczeńskiej), warto pomyśleć wcześniej o dopasowaniu strojów. I nie chodzi o to, by ubrać się identycznie, a raczej o to, by stroje w jakiś sposób ze sobą korespondowały. Można wybrać przy tym jakiś kolor przewodni (albo nawet kilka) – np. każdy będzie miał na sobie coś brązowego- w różnych odcieniach i wariantach (spodnie, koszula w kratę, buty, dodatki). Do zdjęć rodzinnych pasować będą stonowane pastelowe kolory, które są przyjemne dla oka i nadają zdjęciom specyficzny, miły klimat.
Ważne jest także dopasowanie podobnego stylu – raczej dziwnie będzie wyglądało połączenie krótkich spodenek kobiety ze spodniami od garnituru partnera. Istotne jest więc, by wszystko wyglądało naturalnie i spójnie. Polecam więc, by przed sesją ubrać się próbnie i sprawdzić, czy nic się ze sobą nie „gryzie” 😉
Warto dopasować strój do klimatu miejsca. Do sesji wśród natury bardziej pasować będą stonowane kolory ziemi, natomiast bardziej kontrastowe i jaskrawe barwy dobrze będą wyglądać w terenie miejskim.

4. Napisy i wzory
Różne napisy czy obrazki na koszulkach skutecznie odrywają wzrok od tego, co jest najważniejsze na zdjęciu – czyli od osoby, która się na nim znajduje. Lepiej więc unikać tego typu strojów, nawet jeśli to bluzka z Batmanem jest ulubioną bluzką Twojego dziecka (lub męża) 😉 Minimalizm w tej kwestii wydaje się być dobrym wyborem.

5. Dodatki
Warto pomyśleć o jakichś dodatkach, które będą ciekawym elementem podczas sesji. Kapelusz, chusta, okulary, korale, kamizelka, kokardki dla dzieci – i wszystko inne, co przyjdzie Wam do głowy, tutaj „sky is the limit” 😉 . Na sesję rodzinną można zabrać ulubioną zabawkę dziecka, a na poślubną – rekwizyty z wesela (girlandy, drewniane napisy). Jeśli robimy sesję rodzinną w plenerze – może kocyk, koszyk i klimat pikniku? Ważne jest jednak, by dodatków nie było za dużo, nie chcemy, by to one odgrywały główną rolę podczas zdjęć. Oczywiście można ich na sesję zabrać więcej, a w najgorszym wypadku po prostu z nich nie skorzystać.

6. Klasyka
Klasyka ma to do siebie, że nigdy nie wychodzi z mody. Wybierając strój klasyczny mamy pewność, że nawet po 30 latach oglądając zdjęcia z sesji zdjęciowej nie będziemy zadawać sobie pytania „jak ja mogłem się tak ubrać?!”, bo nasze zdjęcia będą ponadczasowe 😉

7. Styl
Pomyśl o tym, jak chcesz wyglądać na zdjęciach i jaką rolę ma w nich odgrywać Twój strój. Jeśli chcesz zaprezentować swój własny styl- zrób to!

8. Sesja ciążowa
Paniom w ciąży polecam zabranie ulubionej, ładnej bielizny (jasne barwy, koronkowe wykończenie) – na części ujęć będzie ona widoczna. Do sesji brzuszkowej idealnie nadają się długie dopasowane sukienki i tuniki, a także delikatne jasne ubrania o fakturze koronkowej, plecionej lub lekko prześwitującej. W sesjach w plenerze wspaniale będą wyglądać zwiewne sukienki.
W sesji ciążowej dobrze sprawdzają się różnego typu rekwizyty symbolizujące oczekiwanie na przyjście dziecka – ubranka czy zabawki.

9. Pogoda
Istotnym jest, by ubranie wybrane na sesję zdjęciową, było dopasowane do pogody. Jeśli będzie nam za zimno – może pojawić się gęsia skórka, jeśli za gorąco- pot, co nie będzie wyglądało za dobrze na zdjęciach. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, a także zabrać ze sobą np. jakąś kurtkę czy sweterek, który będzie pasował do zdjęć gdyby jednak było chłodniej, niż się spodziewaliśmy.

 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak ubrać się na sesję zdjęciową. Do zobaczenia przed obiektywem! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *