Fotograf ślubny – gdzie szukać i jak wybrać?

Przygotowania do ślubu pochłaniają mnóstwo czasu i energii. Dopóki nie zaczynamy tego planować, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak wiele rzeczy trzeba ogarnąć. Suknia, fryzura, sala czy zespół to tylko kilka podstawowych spraw do załatwienia z „niekończącej się listy” ślubnej 😉 Dziś natomiast postaram się Wam podpowiedzieć jak podejść do kwestii poszukiwania fotografa na ślub i wesele. A więc – zaczynajmy!

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie: „jaką wagę przywiązuję do zdjęć ze ślubu i wesela?” Czy zdjęcia ślubne mają być zwykłą pamiątką na potwierdzenie, że taki dzień i takie wydarzenia miały miejsce, czy jednak są one jedną z najważniejszych kwestii dotyczących Waszego ślubu? Jeśli raczej skłaniacie się ku pozytywnej odpowiedzi na drugie pytanie, warto poświęcić trochę czasu i znaleźć takiego fotografa ślubnego, który uwieczni ten bardzo ważny dla Was dzień w taki sposób, że przez lata chętnie będziecie powracali do oglądania zdjęć ze ślubu.


Kwestia pierwsza: Gdzie szukać fotografa ślubnego?

Żyjemy w czasach, gdzie zdobywanie informacji jest bardzo ułatwione, wszystko mamy wręcz na wyciągnięcie ręki. Mamy internet, a wraz z nim ogromną bazę wiedzy, z której trzeba jednak umiejętnie skorzystać. Gdzie więc poszukiwać fotografa na ślub?

1. Zacznijmy od wyszukiwarki Google. Najpopularniejsze jest szukanie fotografa z konkretnego miasta poprzez używanie fraz np. „Fotograf ślubny Stalowa Wola” „Fotografia ślubna Lublin” czy „Fotograf na ślub Sandomierz”. Na tym jednak nasze poszukiwania wcale nie muszą się kończyć. Można również skorzystać z wyszukiwarki google grafika, poprzeglądać różne blogi, rankingi najlepszych fotografów czy specjalne witryny z ogłoszeniami fotografów ślubnych.

2. Facebook opanował Internet, stał się centrum informacji, znaleźć można tam dosłownie wszystko – dlaczego by więc nie poszukać tam fotografa? W celu ogłaszania swoich usług jak i poszukiwania fotografa na ślub powstało wiele grup. Są to między innymi:
a) Mam ślub ,
b) zlecenia fotograficzne ,
c) ogłoszenia firm na ślub i wesele ,
d) Ślub i Wesele 2017-2018 ,
e) Ślub i wesele. FOTO-VIDEO ,
f) Ślub i wesele ,
g) SZUKAMY FOTOGRAFA | ŚLUB | WESELE | SZUKAM FOTOGRAFA KAMERZYSTY ,
h) Ślubno-weselne ogłoszenia – usługodawcy poszukiwani
W ten sposób bardzo łatwo zdobyć namiary na potencjalnych fotografów ślubnych (na ich strony internetowe czy fanpejdże na facebooku) z różnych rejonów, a dodatkowym atutem tego sposobu poszukiwania fotografa jest fakt, że skoro ktoś pisze do nas z ofertą, to znaczy że ma wolny interesujący nas termin 🙂

3. Kolejnym miejscem, gdzie warto szukać fotografa na ten ważny dzień, jest serwis Instagram. Wielu fotografów zamieszcza tam swoje prace, próbując promować swoją działalność. W poszukiwaniu fotografa ślubnego na Instagramie przydatne będą hasztagi takie jak: #fotografslubny , #fotografiaslubna , #fotografnaslub , #slubne , #slub , #sesjaplenerowa , #sesjanarzeczenska

4. Dobrym źródłem informacji przy poszukiwaniu fotografa na ślub mogą być rodzina i znajomi. Może sami byliście na weselu, z którego zdjęcia Was zachwyciły i teraz możecie podpytać parę młodą o kontakt do fotografa? A może to ktoś z rodziny lub znajomych był bardzo zadowolony z pracy jakiegoś fotografa ślubnego i mógłby go polecić? A może ktoś zna osobiście jakiegoś fotografa, który podjąłby się współpracy z Wami? Warto popytać, bo rodzina czy przyjaciele raczej nie będą wciskali Wam kogoś na siłę, jeśli nie byli zadowoleni z jego usług.

5. Sporo fotografów daje swoje ogłoszenia na portalach typu olx czy gumtree. Warto więc zaglądnąć i tam podczas poszukiwań fotografa na ślub.

6. Jeśli macie już wybrany zespół czy kamerzystę, warto podpytać ich o ich doświadczenie z fotografami. Może z jakimś fotografem współpracowało im się nad wyraz dobrze, może czyjąś pracę mogą polecić. Zapewne byli już na niejednym ślubie, więc coś na ten temat mogą powiedzieć. Nie bierzcie jednak nikogo „w ciemno” – często niestety polecane są osoby, które nie robią dobrych zdjęć, ale które „odpalą” potem komuś procent za polecenie go.


Kwestia druga: Jak szukać fotografa na ślub?

Przede wszystkim trzeba przygotować się na to, że trzeba przejrzeć dużo różnych portfolio. Fotografów ślubnych nie brakuje, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie tego jedynego, dzięki któremu Wasz ślub i wesele będziecie mogli oglądać na magicznych zdjęciach.
– Po obejrzeniu wielu różnych zdjęć ślubnych warto wybrać około 30 fotografów, których praca Wam się podoba i których widzielibyście w roli Waszego fotografa ślubnego
– Przydatne będzie sporządzenie pliku, w którym porównywani będą różni fotografowie. Może to być zwykły plik w Excelu, w którym wpisywane będą różne informacje: dane fotografa, adres strony internetowej i różne spostrzeżenia, które będą bardzo pomocne przy ostatecznej decyzji
– Gdy lista będzie gotowa, warto przejść do kolejnego etapu: wyboru fotografa, który zrobi zdjęcia na Waszym ślubie


Kwestia trzecia: jak wybrać fotografa na ślub, czym się kierować?

Dla wielu osób głównym kryterium wyboru fotografa ślubnego jest cena. Jeśli jednak w zakładanym budżecie nie uda znaleźć się fotografa spełniającego nasze wymagania, to albo trzeba szukać dalej, albo po prostu troszkę dopłacić. Skoro i tak płaci się za to dużo pieniędzy, to chyba lepiej być zadowolonym z efektu końcowego niż mieć byle jakie zdjęcia, czyż nie?
Warto pamiętać, że stosunek jakości do ceny o niczym nie świadczy- niektórzy zawyżają swoje stawki, inni zaniżają. Jeśli więc podobają Wam się czyjeś zdjęcia, ale wydaje Wam się, że ten fotograf jest „za tani” – nie odrzucajcie go!
Podobnie nie ma znaczenia jak długo ktoś jest w branży – jeśli podobają Wam się czyjeś zdjęcia, to co za różnica czy jest on starym wyjadaczem czy dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią na poważnie? Samo bycie na rynku od 15 czy 30 lat nie robi z fotografa dobrego rzemieślnika. Często to osoba początkująca ma świeże podejście, jest bardziej pomysłowa, tworzy piękne kadry, łapie na zdjęciach emocje i wkłada w swoją pracę więcej serca, a nie robi tego tylko dla odhaczenia kolejnej porcji gotówki. Fotograf ślubny z dużym stażem równie dobrze może robić zdjęcia, jakie były modne 20 lat temu, uważając, że przecież skoro podobały się wtedy, to będą podobać się i teraz.
Z fotografem będziecie spędzać cały TEN jeden z najważniejszych dni w Waszym życiu – ważne więc, żeby była to osoba sympatyczna, z którą dobrze się dogadujecie i która podziela Waszą wizję.

 

Podczas wyboru fotografa ślubnego uwagę warto zwrócić na następujące kwestie:

– Czy zdjęcia danego fotografa wzbudzają w Tobie jakieś emocje? Czy myślisz sobie: kurcze, chciałabym mieć takie zdjęcia? Jeśli nie, spokojnie możesz wykreślić danego fotografa z listy (w pliku, który wcześniej stworzyliście). Zdjęcia nie mają być po prostu ładne, one mają Was poruszyć za każdym razem, gdy będziecie je oglądać.

– Czy podoba Wam się styl zdjęć / obróbki danego fotografa? Trudno wymagać obróbki w innym stylu, jeśli fotograf jest spójny w swojej pracy. Dlatego warto dokładnie przeglądać portfolia i mieć świadomość, że zdjęcia, które otrzymalibyście od konkretnego fotografa będą podobne do tych, które prezentuje na swojej stronie.

– Czy jakieś zdjęcia w portfolio Wam się nie podobają? Dlaczego? A może dany fotograf czymś się wyróżnia? Np. jego strona internetowa ma w sobie coś, co przyciąga, albo jego oferta bardzo Wam odpowiada? Może marzy się Wam sesja plenerowa w jakimś nietypowym miejscu, a dany fotograf chętnie by się tego wyzwania podjął? Wszelkie uwagi warto dopisać w pliku z listą wybranych fotografów ślubnych, co będzie dużą pomocą przy ostatecznym wyborze.

– Po przejrzeniu pozostałych ofert i zrobieniu stosownych notatek, warto zrobić sobie dzień przerwy na przemyślenie wszystkiego, a następnie zostawić sobie na liście około 10 najlepszych fotografów i posortować ich w pliku od tego najbardziej pożądanego.

– Gdy mamy już listę wymarzonych fotografów na ślub, czas na pierwszy kontakt telefoniczny czy poprzez wiadomość. Tutaj warto dopytać o ofertę, ceny, ilość zdjęć, a przede wszystkim o dostępność terminu. Co z tego, że ktoś ma świetną ofertę, a jego zdjęcia skradły nasze serce, skoro w dniu ślubu będzie on robił zdjęcia innej parze? Wszystkie uzyskane informacje, jak i odczucia dotyczące tego, jaki dany fotograf był w kontakcie, czy czymś się wyróżniał – tradycyjnie zapisujemy w naszym pliku.
Dajmy sobie kilka dni na przemyślenia i zostawmy na liście kilku fotografów z najciekawszą dla nas propozycją.

– Gdy na liście zostaje nam kilku fotografów, trzeba skontaktować się z nimi po raz kolejny i umówić na spotkanie, np. w kawiarni. Jeśli jest to niemożliwe ze względu na odległość, możemy skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest np. skype 😉 Pytajmy o wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Warto dodać, że na tym etapie pytania będzie miał także fotograf – wszystko po to, by w dniu ślubu zrobić dla Was jak najlepszy reportaż.

– Jeśli podczas rozmowy z wymarzonym fotografem wszystko wydaje się fajne, może to być dobry moment na podpisanie umowy. Jeśli jesteście pewni danego fotografa- podpisujcie! Jeśli nie- można spotkać się z kolejnym i tak do skutku, aż będziecie usatysfakcjonowani 😉

 

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Wam przy wyborze fotografa na ślub. Pamiętajcie – szukajcie, a znajdziecie! 🙂

One thought on “Fotograf ślubny – gdzie szukać i jak wybrać?

  1. A moim zdaniem, przede wszystkim opinia znajomych. O dobrym fotografie się mówi 🙂 Większość go zna, tak więc to co mówią inni jest bardzo pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *